“su’dur nedenim – Güncel Antalya’nın Kadim Suları”
“su’dur nedenim – Güncel Antalya’nın Kadim Suları”
“Nisyân-Kadim Antalya’nın Güncel Portresi” sergisiyle objektifini Antalya’ya çeviren ve 1 Nisan 2021’de kapılarını yeniden açan Antalya Kültür Sanat’ın yeni sergisi Antalya’nın sularına odaklanıyor. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin çalışmalarından oluşan sergi, Antalya Kültür Sanat’ın, Nisyan Sergisi’ni bütünleyecek çalışmalar için ayırdığı üçüncü sergi katında, 7 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren izleyiciyle buluşuyor.
Antalya’nın en bilinen, en çok fotoğraflanan sembollerinden olan coşkuyla akan suları, sembolün çok ötesinde bir anlam taşır: Antalya’nın suları kentin yaşam kaynağıdır. Kırkgöz Pınarları’ndan Düden Şelalelerine, Kapuz Kanyonu’ndan Sarısu’ya, Boğa Çayı’na, Aksu Çayı’na ve artık kentin ortasında kalmış pınarlara kadar yüzlerce kaynakla Antalya’yı besleyen kadim sular, bugün tarımda kullanılan pestisit ve gübreler, sanayi atıkları, mikrofiber ve plastik atıkları ve evsel atıkların kirlilik tehdidinin yanı sıra, iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklık tehdidi altında.
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Belgesel Dersi kapsamında, fotoğrafın bellek oluşturma gücünden faydalanarak Antalya’nın sularına sadece estetik bir öğe olarak değil, tarihsel ve görsel veri olarak odaklanan proje, kadim suların bugünkü hallerini belgeleyerek kentin görsel belleğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Doç. Handan Dayı tarafından yürütülen dersin 12 öğrencisinin fotoğraflarından oluşan sergi, 7 Nisan’dan 16 Mayıs 2021 tarihine kadar  haftaiçi her gün 11:00-17:30 saatleri arasında gezilebilir.
Tarih
07.04.2021-04.07.2021
Ziyaret Saatleri

Pazartesi – Cuma: 11:00 – 19:00

Galeri
X